25 maja, 2024
Czy jest możliwe uzyskanie pozabankowej karty kredytowej?

Czy jest możliwe uzyskanie pozabankowej karty kredytowej?

Czy wiesz, że nie tylko banki oferują karty kredytowe? Możliwe jest, by w Twoim portfelu znalazła się pozabankowa karta kredytowa. Ta działa na podobnej zasadzie, natomiast znacznie różni się forma jej spłaty. Jak nabyć pozabankową kartę kredytową i czy warto z niej korzystać? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.

Pozabankowa karta bankowa – jak ją uzyskać?

Które instytucje oferują produkt, jakim jest pozabankowa karta bankowa? To firmy pożyczkowe, dokładnie te same, które proponują tzw. chwilówki, czyli szybkie pożyczki bez zdolności kredytowej. Co ciekawe, pozabankową kartę kredytową można uzyskać przy minimum formalności i może ją nabyć praktycznie każdy. Wniosek wypełnia się droga internetową, więc nie trzeba nawet wychodzić z domu. W nim należy wskazać dane z dowodu osobistego, ewentualnie wartość limitu, z jakiego chce się korzystać.

Warto jednak wiedzieć, że każda karta kredytowa pozabankowa online będzie działać na indywidualnych zasadach, a wszystko zależy od warunków, jakie stawia firma pożyczkowa. W przypadku tych instytucji nie funkcjonują żadne ograniczenia czy zasady funkcjonowania, firmy pożyczkowe nie są też nadzorowane, więc zasady współpracy mogą być znacznie bardziej odmienne, aniżeli w przypadku kart kredytowych nabywanych w bankach.

Pozabankowa karta kredytowa – czy warto?

Nie da się jednoznacznie wskazać opłacalności tego rodzaju produktu firmy pożyczkowej, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych reguł współpracy. Wiadomo na pewno, że pozabankowa karta kredytowa jest łatwa w uzyskaniu, a środki, z jakich można dzięki niej korzystać, niejednokrotnie przydają się w ramach niespodziewanych wydatków czy tzw. czarnej godziny. O ile karta kredytowa pozabankowa nie generuje żadnych kosztów, rzeczywiście warto mieć taką w swoim portfelu. Jeśli jednak firma pożyczkowa wymaga opłat za jej wydanie oraz comiesięczne prowadzenie, należy rozważyć jej opłacalność.

Pozabankowa karta kredytowa – jak działa?

Karta kredytowa wydawana przez instytucje bankowe działa na podobnej zasadzie, co karta kredytowa oferowana przez bank. Ze środków, jakie są na niej zgromadzone, można dowolnie korzystać, w tym płacić za pośrednictwem terminala płatniczego.

Główna różnica polega na tym, że w przypadku kart kredytowych z banku, istnieje okres rozliczeniowy, najczęściej miesięczny. Na kartach kredytowych od instytucji pozabankowych okres bezodsetkowy praktycznie nie występuje, a korzystanie z limitu zawsze generuje koszt.

Co ważne, pozabankowa karta kredytowa charakteryzuje się zazwyczaj niższymi limitami, maksymalnie do 5 000 złotych, a ewentualne zwiększenie środków następuje po kilku miesiącach albo jest dostępne dla stałych klientów. Same instytucje pozabankowe mogą ustalać limit indywidualnie, w zależności od warunków, jakie spełnia klient.

Pozabankowa karta kredytowa najczęściej wydawana jest osobom w przedziale wiekowym 21-60 lat, obywatelom Polski, osobom, które nie są dłużnikami.

Pozabankowa karta kredytowa czy karta kredytowa z banku?

Chociaż te dwa produkty działają na podobnych zasadach, to potencjalny nabywca powinien zawsze porównać warunki współpracy z firmą pozabankową czy bankiem. Nie da się jednoznacznie wskazać lepszej opcji, chociaż najczęściej wskazuje się, iż to karty kredytowe wydawane przez instytucje bankowe są tańsze.

Pamiętajmy jednak, że wiele ofert generowanych jest wedle indywidualnych potrzeb klientów. Zarówno karty pozabankowe, jak i te bankowe mogą być darmowe albo zupełnie nieopłacalne.

Uznaje się, że współpraca z bankami jest bardziej bezpieczna, ponieważ te instytucje są kontrolowane. Ogromna konkurencja na rynku usług finansowych sprawia jednak, że karty kredytowe, jak i inne produkty zarówno firm pożyczkowych, ale też instytucji bankowych, udzielane są na atrakcyjnych warunkach współpracy. Dzisiaj tego typu podmioty muszą wręcz walczyć o każdego klienta.

Łatwy dostęp do dodatkowych pieniędzy sprawia, że karty kredytowe stanowią poważny czynnik, który może generować tzw. pętlę zadłużenia. Przypomnijmy jednocześnie, że wyższe oprocentowanie z reguły dyktują firmy pożyczkowe. To dlatego bez względu na wybór rodzaju karty kredytowej, zasad jej spłaty czy dostępnego na nim limitu, klient powinien przede wszystkim podjąć racjonalną decyzję, czy takie wsparcie finansowe jest mu rzeczywiście potrzebne. Karta kredytowa od firmy pożyczkowej czy banku może być dobrym rozwiązaniem, ale tylko wtedy, gdy może być w wyznaczonym terminie spłacana bez zbędnych kosztów.

Zanim wybierzesz kartę kredytową, skorzystaj z rankingów kart kredytowych. To zestawienia, które porównują karty kredytowe od banków, jak i firm pożyczkowych. Dzięki temu w jednym miejscu i w krótkim czasie udaje się zweryfikować opłacalność oraz atrakcyjność bieżących ofert. Pozabankowa karta kredytowa i ta od instytucji bankowych może być doskonałym źródłem finansowania, jeśli tylko będzie „szyta na miarę” indywidualnych potrzeb i możliwości spłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *